شماره تماس : 02152863

در سفر به ترکیه لیر بهتر است یا دلار

قبل از پرداختن به بحث اینکه در ترکیه لیر بهتر و مناسبتر است یا دلار،می خواهیم درباره واحد پول ترکیه(لیر) صحبت کنیم، واحد پول این کشور لیر است و آن را با واحد TRY یا TL نشان می دهند.هر صد کروش(واحد یکای خرد ترکیه کروش است) برابر با یک لیر می‌باشد. در حال حاضر اسکناس‌ های استفاده شده در این کشور ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ بوده و سکه‌ های رایج در ترکیه نیز ۱ لیره‌ ای و ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروش هستند. در استفاده از اسکناس ‌های لیر دقت داشته باشید،برای مثال اسکناس‌ های ۵ و ۵۰ لیره‌ ای بسیار شبیه به یکدیگر هستند

تمام کسانی که ترکیه را به عنوان سفر خود انتخاب کرده اند،همیشه برایشان سوال بوده است که لیر ترکیه بهتر است یا دلار؟کدام بیشتر به کارشان می آید و به صرفه تر است؟ اگر یکبار به ترکیه سفر کرده باشید قطعا پاسخ این سوال را میدانید،اما ما میخواهیم در اینجا به این موضوع بپردازیم که:"لیر ترکیه مناسبتر است یا دلار"؟

برای سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

تمام توریستانی که تور ترکیه را انتخاب میکنند ،برایشان سوال پیش می آید که لیر با خود ببرند یا دلار؟

.

با توجه به اینکه دلار یک ارز بین المللی است و همچنین در ترکیه بسیار پرطرفدار و در تمام صرافی ها مورد قبول است ما به شما پیشنهاد میکنیم که در تور ترکیه خود از دلار استفاده کنید. همچنین اگر بعد از سفر به ترکیه،تصمیم به سفر به کشوری دیگر گرفتید میتوانید دلارهای خود را در سفر بعدی استفاده کنید.همچنین با توجه به افت قیمتی که ارزهایی مانند لیر و ریال در برابر دلار دارند بهتر است که مبلغی که همراه خود دارید به صورت دلار باشد ،کم کم و به مقدار نیاز خود آن را تبدیل به لیر ترکیه بنمایید و خرج نمایید.

.

.

نکاتی درباره تبدیل ارز ترکیه

اگر در سفر به ترکیه تصمیمتان بر این شد که با خودتان دلار ببرید ،حتما توجه داشته باشید که همه دلارتان را یکجا خرد نکنید.

تمام دلارهای خودتان را در معرض دید دیگران حتی صرافی ها قرار ندهید.

.

به قیمت هایی که بر روی تابلوهای صرافی نشان می دهند توجه نکنید و با فروشنده بر سر فروختن بالای دلارتان چانه بزنید.

.

بیرون از صرافی اقدام به فروش دلارتان نکنید.

.

هرگز بفکر پولشویی در ترکیه نباشید . خرید و فروش ارز در صرافی ها بشدت کنترل و رصد می شود و بهتر است در صرافی دلار خود را تبدیل به لیر کنید .

.

.

در کجا می توانید دلار خودتان را به لیر تبدیل کنید؟

برای تبدیل پول نقد در ترکیه به صرافی هایی که در ترکیه به آنها DOVIZ میگویند، بروید.حواستان باشد در این صرافی ها بدون پرداخت کمیسیون تبدیل ارز نمایید. صرافی های DOVIZ در تابلو جلوی مغازه خود نرخ تبدیل ارز را نشان می دهد. لازم به ذکر است حتما قبل از تبدیل ارز،نرخ تبدیل یکی دو صرافی را چک کنید چرا که صرافی های مختلف نرخ تبدیل متفاوتی دارند.مسافرانی که می‌خواهند لیر ترکیه را به ارز کشور خودشان قبل از خروج از ترکیه تبدیل کنند و یا کسانی که قصد خرید یک کالای بزرگ را دارند، حتما طبق قوانین ترکیه رسید معامله را نزد خودشان نگه دارند تا مشخص باشد معامله قانونی انجام شده است.

.

.

چه زمان هایی لیر ترکیه بیشتر از دلار برای ما مناسب تر است؟

در برخی از ایام سال بهتر است که شما به جای دلار با خودتان لیر ببرید، این ایام مربوط به ایام تعطیل ترکیه مانند اعیاد فطر و اعیاد قربان .

.

اگرچه در این ایام صرافی ها باز و فعال هستند ،اما نرخ های تبدیل ،غیر واقعی و غیر منصفانه است پس اگر در ایام تعطیل ترکیه قصد سفر به ترکیه را دارید بهتر است که همراه خودتان لیر بیارید. بهتر است در این ایام حدودا ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیر همراه خودتان داشته باشید. حتی اگر در خارج از ایام تعطیل به ترکیه رفتید ولی پروازتون در روزهای شنبه و یکشنبه که در ترکیه تعطلات آخر هفته می شود سعی کنید که مقداری لیر برای این دو روز خود همراه داشته باشید.

.

.

چک ‌های مسافرتی در سفر به ترکیه

بسیاری از مسافران به دلیل موقعیت شغلی خود دارای چک های مسافرتی می باشد، باید توجه داشته باشید که در بانک های ترکیه به منظور تبدیل چک مسافرتی به پول نقد مقدار زیادی کمیسیون از شما کم می شود، برای اینکه بتوانید از این هزینه ی اضافی جلوگیری کنید پیشنهاد می کنیم که فقط از چک‌ های مسافرتی با واحد پوند استرلینگ، یورو یا دلار آمریکا استفاده کنند. استفاده از کارت‌ های اعتباری به مراتب راحت‌تر است

.

.

استفاده از کارت ‌های اعتباری در ترکیه

ویزاکارت، مستر کارت و امریکن اکسپرس از جمله معمول ترین کارت های اعتباری که در ترکیه توسط گردشگراناستفاده می شوند. اگرچه بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها ترجیح می‌دهند، که پول نقد دریافت کنند اما معمولا می‌توانید با استفاده از کارت‌های اعتباری نیز کارهای مالی خود را انجام دهید همچنین با خودپردازهای ATM نیز می‌توانید از کارت اعتباری خود پول نقد برداشت کنید

.

.

تورهای مرتبط

در حال حاظر تور مرتبط وجود ندارد

مقالات مرتبط

در حال حاظر مقاله مرتبط وجود ندارد